Litvanya Turistik Vize

Litvanya Turistik Vize

Lİtvanya, Avrupa’nın son yıllarda gelişme gösteren önemli ülkelerinden birisidir. Hem kültürel özelliklerinin yanı sıra hem de turistik özellikleri Litvanya’ya her sene fazlası ile turistin seyahat etmesini sağlıyor. Türk vatandaşları da son yıllarda Litvanya’ya seyahat ederek buranın tarihi, turistik ve kültürel özelliklerini yakından görmek istiyor.

Bunun için de Litvanya konsolosluğuna başvurarak Litvanya turistik vize başvurusunda bulunuyorlar. Litvanya turistik vize başvuruları için bir takım yasal işlemlerin yerine getirilmesi gerekiyor. Bu işlemler Litvanya konsolosluğu tarafından bizzat incelenerek ve denetlenerek yerine getiriliyor. Ancak Litvanya’ya seyahat etmek isteyenlerin sayısının fazla olmasından dolayı konsolosluğun yoğunluk durumunun da göz önünde bulundurulması gerekiyor.

Bu nedenle vize için gerekli onay işlemi verilmeden önce herhangi bir seyahat acentası anlaşılmamalı ve uçak bilet işlemleri yapılmamalıdır. Çünkü vize onay işleminin ne kadar süreceği ve ne kadar sürede kesinleşeceği tamamen konsolosluğun çalışma şartlarına göre değişiklik gösteriyor.

Litvanta Turistik Vize İşlemleri

Litvanya turistik vize işlemleri için öncelikle Lütvanya konsolosluğundan bir randevu talep edilmesi gerekiyor. Çünkü diğer konsolosluklarda olduğu gibi Litvanya konsolosluğu da vize işlemlerini randevu esasına göre gerçekleştiriyor. Vize işlemleri için randevu talepleri Litvanya konsolosluğu internet sitesinden veya bizzat konsolosluğun kendisinden talep edilebiliyor.

Ancak başvuru yapmak isteyenlerin herhangi bir başvuru yapmadan önce dikkat etmeleri gereken nokta konsolosluğun uygun zamanlarının ne zaman olduğu konusudur. Bu zamanların tespit edilmesi ile birlikte başvuru yapılması kişilere zaman kazandırması açısından oldukça önemlidir.

Litvanya Turistik Vizesi Nasıl Alınır?

Litvanya konsolosluğundan alınan randevu tarihi eğer ki yakın bir tarih ise o tarih geldiğinde konsolosluğa gidilerek yetkililer ile turistik vize işlemleri için bir ön görüşme yapılıyor. Bu ön görüşme neticesinde Litvanya konsolosluğu başvuru sahiplerinden bir takım evrakları hazırlamasını istiyor. Bu evrakların büyük bir titizlikle ve düzenli bir şekilde hazırlanması tamamlanarak Litvanya konsolosluğuna teslim edilmesi gerekiyor.

Başvuru yaparken dikkat edilecek önemli bir konuda konsolosluğun evrakların hazırlanması için tanımış olduğu süre içerisinde bu işlemleri yerine getirmektir. Zamanın geçirilmesi durumunda konsolosluk talep işlemlerini iptal ediyor. Aynı zamanda başvuru için yazılan dilekçede seyahat nedeni de yazılmalıdır. Çünkü bu talebe göre bir takım özel evraklar istenebiliyor.

Litvanya Turistik Vizesi Gerekli Evraklar Nelerdir?

Litvanya’ya turistik bir seyahat yapmak isteyen kişilerden konsolosluk tarafından istenen bir takım evraklar söz konusudur. Bu evraklar vize işlemlerinin onaylanması için zorunlu olarak istenen evrakları içeriyor. Bu evraklar arasında ele alınan önemli evrak pasaport olarak dikkat çekiyor. Eğer ki başvuru sahiplerinin pasaportu yoksa öncelikle pasaport çıkarma işlemleri ile ilgilenmeleri gerekiyor.

Mevcut bir pasaport var ise ve 10 yıldan daha eski ise pasaportun yenilenmesi talebinde bulunulması gerekiyor. Pasaport üzerinde bulunan fotoğrafın güncel fotoğraf olmasına ve son 6 ay içinde çekilmiş olmasına dikkat edilmelidir. Aynı zamanda pasaport üzerinde bulunan imzanın da sürekli kullanılan imza olmasına dikkat edilmelidir. Pasaport içinde en az iki tane boş sayfa olmalıdır. Bundaki ana amaç turistik vize kaşesinin basılması için.

Litvanya dönüşü ilgili pasaportun kullanımının en az 3 ay daha olması gerekiyor. Pasaport haricinde en temel evraklardan birisi olan başvuru formu da büyük bir titizlikle doldurulması gereken belgelerden birisidir. Başvuru formu vize talebinde bulunan kişilerin tüm kişisel bilgilerini içeren bir belge olduğu için içeriğinde bulunan bilgilerin doğru bilgilerden oluşmasına dikkat edilmelidir.

Tükenmez kalemle ve büyük harfler ile bu bilgilerin doldurulmasından sonra konsolosluğa teslim edilmesi gereken evraklar arasında saklanmalıdır. Bu iki önemli belgenin yanı sıra seyahat sağlık sigortası da olması gereken belgeler arasında yer alıyor. Ayırca biometrik fotoğraflarda sunulması gereken belgeler arasında yer alıyor.

Litvanya Turistik Vize Ücretleri

Litvanya için turistik vize talebinde bulunanların yapmaları gereken önemli işlemlerden birisi de turistik vizelere ait ücretlerin yatırılmasıdır. Bu ücretler yetişkin ev öğrenci olarak iki farklı tarife ile sunuluyor. Öğrenciler öğrenci olduklarını belgelendirmeleri halinde vize ücretlerini öğrenci tarifesine göre ödeyebiliyorlar.

Litvanya turistik vize ücretleri konsolosluğun anlaşmalı olduğu banka şubelerine yatırılarak karşılığında ödendi makbuzunu almaları gerekiyor. Çünkü vize ücreti ödendi belgesi sunulacak olan evraklar arasında olması gerekiyor. Vize ücretleri aynı zamanda bizzat konsolosluğa da ödenebiliyor.