Litvanya Ticari Vize

Litvanya Ticari Vize

Litvanya’ya farklılık gösteren ticari amaçlar doğrultusunda bir seyahat planı yapıyorsanız başvuracağınız vize türü Litvanya Ticari vize olacaktır. Ancak konuyla alakalı olarak bilmeniz gereken önemli detaylardan biri Litvanya’nın Schengen bölgesine üye bir ülke olduğudur.

Schengen vizesi almak için Litvanya’ya ticari amaçlı ziyaret gerçekleştirmeden önce ilgili ülkeye giriş için Litvanya ticari vizesi talebinde bulunmak gerekiyor. Bahsi geçen vize ise kısa süreli olan ziyaretler için geçerli bir Schengen vize türü olma özelliği barındırıyor.

Litvanya Ticari Vize İşlemleri?

İhtiyacınız olan Litvanya ticari vize başvurusu için gerek duyulan evraklar ise güncel koşullar doğrultusunda farklılık gösterebilmektedir. Litvanya ticari Schengen vizesi için gerekli olan güncel evrakların hazırlanarak eksiksiz olacak bir biçimde vize başvurusu yapmak için yetkili vize merkezlerine başvuruda bulunmanız gerekmektedir.

Litvanya Ticari Vizesi Nasıl Alınır?

Litvanya ticari vizesi için başvuruda bulunulması durumunda, başvuru sahibinin gerçekleştirmiş olduğu vize başvurunun değerlendirilme işlemi Ankara’da bulunmakta olan Litvanya Cumhuriyeti Büyükelçiliği Konsolosluk Bölümü tarafından yapılmaktadır. Eğer özel pasaport ya da hizmet pasaport sahibi olan bir Türk vatandaşı iseniz Litvanya‘ya Schengen vizesi almanıza gerek kalmadan rahatlıkla seyahat edebilme olanağına sahipsiniz.

Litvanya‘ya Schengen vizesi sahiplerinin ülkede kalış süreleri 6 ay ve 90 gün olarak belirlenmiş durumdadır. Vize için başvuruda bulunan şahısların başvurusunun değerlendirilme işlemi başvuru tarihinden itibaren yaklaşık olarak 7 – 10 gün arasında gerçekleştirilmektedir. Belirtilen sürenin başvuru sahibinden ek evrakların istenmesi durumunda uzayabilmesi söz konusu olabilmektedir. Bundan dolayı yapacağınız vize başvurunuzu, bu bilgiyi de göz önünde bulundurarak yapmanız yararınıza olacaktır.

Litvanya ticari vizesi için başvuru gerçekleştirirken hazırlanmasının gerekliliği söz konusu olan başvuru dosyasına eklenmesi gereken evraklardan biri de seyahat amacınız için uygun bir şekilde yazılması gerekli olan davet mektubudur.

Davet mektubunun yazılması esnasında üzerinde durulması gerekli olan en önemli detay ziyaret amacının ilgili mektupta açıkça ibraz ediliyor olmasıdır. Gerçekleştirilecek olan ziyaret amacının haricinde davet mektubunu gönderecek olan şirketin adres ve iletişim bilgilerinin beraberinde başvuru sahibinin kimlik bilgilerinin de belirtilmiş olmasına özen gösterilmesinin gerekliliği söz konusudur.

Yapılacak olan Litvanya ticari vizesi başvurusu, eğer fuara katılım amacıyla yapılacak ise fuar giriş kartı ya da katılıma ilişkin evrakların da hazırlanan başvuru dosyasına ilavesi gerekiyor.

Gerçekleştirmek istediğiniz Litvanya ticari vizesi başvurunuzu yetkili vize merkezleri aracılığıyla yapabilirsiniz. Başvuruda bulunacağınız vize merkezi’nin temsilcileri başvuru süreci boyunca size danışmanlık hizmeti verecektir.

Litvanya Ticari Vize Gerekli Evraklar?

  • İngilizce olarak yazılmış olan Vize Talep Dilekçesi (şirketin antetli kağıdına, Konsolosluğa hitaben, kaşe ve imzalı)
  • 10 yıldan eski olmayan ve sizinle alakalı olan güncel bilgileri içeren pasaport (seyahat sonrası en az 3 ay geçerliliği olan)
  • SGK/BAĞ-KUR Hizmet Dökümü, İlgili firmanın Banka Hesap Dökümü (son 3 aylık, firmaya ait, kaşe ve imzalı)
  • 2 Adet Biyometrik Fotoğraf (güncel halinizi yansıtan 35×45 mm, beyaz fon arkalı)
  • Ticari Davetiye (Litvanya’lı şirket tarafından antetli kağıdına, davetiye gönderen şahsın pasaport ve kimlik kartı fotokopileri ile birlikte)
  • Güncel Durumda Şirket Evrakları (orijinal Faaliyet Belgesi, Vergi Levhası, Sicil Gazetesi, İmza Sirküleri fotokopileri)
  • T.C. Kimlik Fotokopisi
  • Gelir Belgeleri; Varsa tapu, kira, araç ruhsatı fotokopileri)
  • SGK İşe Giriş Bildirgesi (SGKlı olarak çalışıyor iseniz)
  • Maaş Bordrosu ( SGK’lı olarak çalışan olmanız durumunda orijinal, son 3 aylık, imza ve kaşeli)

Litvanya Ticari Vize Ücretleri

Litvanya’ya ticari amaçlı ziyaret yapmak istiyorsanız öncelikle Litvanya konsolosluğunda randevu almanız gerekliliği söz konusudur. Daha sonra ise yetkili vize merkezine başvuruda bulunmanız gerekiyor. Ancak Litvanya Ticari Vize başvuru ücreti 60 Euro’dur. Bu parayı ödeyerek vize başvurunuzu gerçekleştirmiş oluyorsunuz.

Litvanya Ticari Vize başvurusunda bulunurken bilmenizde yarar olan bir başka önemli konu ise ödeyeceğiniz vize ücretini, yapmış olduğunuz vize başvurusunun olumsuz sonuçlanması durumunda geri alamayacağınızdır.

Eğer ihtiyacınız olan Litvanya Ticari vize başvurusunu tekrar yapmak isterseniz tekrar vize başvuru ücreti ödemeniz gerekmektedir.

Litvanya Ticari vize ücreti Litvanya Konsolosluğu tarafından belirlenmekte olup diğer masraflar belirtilen vize ücretine dahil değildir. Bu bilgiler doğrultusunda Litvanya Ticari vize başvurusu yapmanızda önemli yarar olacaktır.