Litvanya Schengen Vizesi

Litvanya Schengen Vizesi

Litvanya, Avrupa’nın yeni gelişme gösteren ülkelerinin başında geliyor. Litvanya’nın schengen ülkeleri arasında yer alması nedeni ile bu ülkelere ziyaret etmek isteyen vatandaşların vize onayı alması ile birlikte schengen üyesi ülkeler arasında da serbest dolaşım hakkında sahip oluyorlar.

Ancak bu imkanlardan yararlanabilmek için Litvanya Schengen vizesi almak gerekiyor. Bunun için Litvanya konsolosluğuna başvuru yapmak gerekiyor. Yapılan başvuru işlemleri resmi bir süreci kapsadığı için bu süreç içerisinde yapılması istenen tüm konularda büyük bir titizlikle çalışılması gerekiyor. Litvanya schengen vizesi için en önemli özelliklerin başında başvuru sahiplerinden istenen tüm resmi işlemlerde büyük bir titizlik sergileniyor.

Bu nedenle gerekli olan evrak ve süreç ile ilgili tüm gelişmeler konsolosluk tarafından yakından ilgilenilerek onay süreci için olumsuz bir durum söz konusu ise mevcut olan eksikliklerin giderilmesi adına başvuru sahiplerine belirli bir süre veriyor. Eğer ki verilen bu süre içerisinde de gerekli olan işlemler ve eksiklikler tamamlanmaz ise başvuru işlemleri konsolosluk tarafınsan iptal ediliyor.

Litvanya Schengen Vizesi İşlemleri

Litvanya schengen vizesi işlemleri için yapılması gereken ilk iş Litvanya konsolosluğundan randevu talebinde bulunulmasıdır. Litvanya konsolosluğu tüm müracaatlar için randevu sistemi ile çalışarak, başvuru yapan vatandaşları belirledikleri randevu tarihlerinde çağırarak yasal işlemlere başlıyor.

Bu nedenle Litvanya schengen vizesi alabilmek için öncelikli olarak vatandaşların Litvanya konsolosluğunun vize için uygun olup olmadığının araştırmaları gerekiyor. Çünkü konsolosluklar vize işlemleri için oldukça yoğun çalıştıklarından dolayı, boş tarih bulma konusunda zorluklar yaşanıyor. Vatandaşlar randevu tarihini internet sitesinden talep edebildikleri gibi bizzat konsolosluğa giderek de randevu talebinde bulunabiliyorlar.

Randevu tarihi geldiğinde belirtilen tarihte konsoloslukta hazır olunmaması durumunda randevu tarihi iptal edilerek başvuru sahiplerinin yeni bir randevu talebinde bulunmaları gerekiyor. Bu da işlemlerin daha da uzamasına neden oluyor. Bu nedenle kendilerine verilen gün ve saatte konsoloslukta hazır olarak resmi işlemlerin başlamalarını sağlamaları gerekiyor.

Litvanya Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

Litvanya schengen vizesi alabilmek için ön görüşme olan randevu işleminin sona ermesinden sonra konsolosluk tarafından istenen belge ve evrakların tamamlanması ve konsolosluğa ibraz edilmesi gerekiyor. Ancak bu evrak ve belgelerin düzenlenmesi aşamasında çok dikkat edilmesi gerekiyor. Olası bir eksiklik ya da hata talep işlemlerinin reddedileceği anlamına gelebiliyor.

Birçok kişi bu süreçte herhangi bir sorun ile karşılaşmamak için danışmanlık hizmetleri de alabiliyorlar. Olası bir eksiklik ya da yanlış bilgi de konsolosluk düzeltilmesi için yasal bir süre veriyor. Ancak bu yasal süre içerisinde tüm eksikliklerin tamamlanması gerekiyor. Bu işlemlerin tamamlanmasından sonra ise konsolosluk vize talep işlemlerini değerlendirmeye alarak onay için gerekli hazırlıklarını yapıyor.

Litvanya Schengen Vizesi Gerekli Evraklar

Litvanya schengen vizesi için bir takım evraklar gerekiyor. Bu evraklar resmi evrak statüsünde olduğundan bu evrakların eksiksiz ve tam olarak doldurulmaları için dikkatli olunması gerekiyor. Gerekli evrakların başında pasaport geliyor. Hangi tür vize talebinde bulunulursa bulunulsun mutlaka pasaport gerekli.

Bu nedenle pasaportları olmayanların öncelikle pasaport çıkarma işlemleri yapmaları gerekiyor. Pasaportta olması gereken bir takım hususlar söz konusu. Öncelikle pasaportta biometrik fotoğraf olması gerekiyor. Bunun yanı sıra pasaport içerisinde en az iki tane boş sayfa yer almalıdır.

Pasaportun hiçbir şekilde yıpranmamış olmasına dikkat edilmelidir. Pasaport ile başvuru formu üzerine yer alan imzaların da birbirini destekler nitelikte olmasına özen gösterilmelidir. Pasaporttan sonraki en önemli evrakların başında vize başvuru formu geliyor.

Vize başvuru formunda yer alan müracaat eden kişi ya da kişiler ile ilgili tüm kişisel bilgilerin doldurulması isteniyor. Başvuru formunun haricinde biometrik fotoğraf ve seyahat sağlık sigortası da yer almalıdır. Müracaat sahiplerinin oturdukları yeri gösteren ikametgah belgesi ve adli sicil kayıtları da hazırlanması gereken evraklar arasında yer almalıdır.

Litvanya Schengen Vize Ücretleri

Litvanya seyahati için schengen vizesi talebinde bulunanlar Litvanya konsolosluğunun belirlemiş olduğu vize ücretlerini yatırmaları gerekiyor. Vize ücretleri bizzat konsolosluğa yatırılabildiği gibi konsolosluğun anlaşmalı olduğu banka ve bankalara da yatırılıyor.

Eğer bankalara yatırılacaksa vize ücretinin ödendiğine dair evrakın mutlaka alınması gerekiyor. Çünkü bu evrak konsolosluğa sunulacak olan evraklar arasında yer alması gerekiyor. Ödendi belgesi üzerinde müracaat sahibinin ad ve soy adı ile birlikte ödeme miktarı da mutlaka bulunmalıdır.