Litvanya Öğrenci Eğitim Vizesi

Lİtvanya Öğrenci Eğitim Vizesi

Avrupa birliğine uzun zaman önce katılan Litvanya birçok ülkeden olduğu gibi Türkiye’den de ilgi gören bir ülke. Litvanya Pasaport dışında Türkiye vatandaşlarına vize uygulaması uygulayan ülkelerden biridir. Litvanya vizesi farklı koşullar altında farklı seçenekler ile verilmektedir.

Aile ziyaret vizesi, ticari vizesi, öğrenci eğitim vizesi verilen vize seçenekleri içinde. Litvanya AB birliği üyesi olduğu için Litvanya vizesi alan kişiler Litvanya ile beraber birçok AB ülkesinde serbest geçiş hakkı veren shengen vizesi de alma hakkı elde etmektedir. Litvanya’yı Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde temsil eden en yetkili merci Litvanya büyükelçiliğidir.

Vize işlemleri ve diğer bütün işlemler için Elçiliğe başvurmak gerekiyor. Litvanya elçiliğine vize işlemleri için başvuranların önemli bir kısmı öğrenci vizesi için başvurmaktadır. Öğrenci vizesi de belirli şartlar ve koşullar altında verilmektedir. Litvanya öğrenci vizesi içinde konsolosluk karar vermektedir.

Litvanya Öğrenci Vize İşlemleri?

Konsolosluğa litvanya’ya giriş için vize almak isteyen kişilerin hangi vizeye başvuracakları vize işlemleri ve sonrası için son derece önemli bir konudur. Öğrenim, öğrenci eğitim programları ve araştırma amaçlı Litvanya’ya gidecek kişilerin öğrenci vizesine başvuru yapmaları gerekmektedir. İşlemlerin başlatılması için internet üzerinden başvuru formu doldurmak ya da doğrudan Litvanya büyükelçiliğine başvuru yapmak gerekmektedir.

İşlemler için randevu almak gerekiyor. Randevu tarihi 2 aya kadar uzayabildiği için eğitim amaçlı yapılacak ziyaretin bu süreyi değerlendirerek planlanması gerekmektedir. Vize başvurusu yapacakların başta shengen vize şartları olmak üzere Litvanya kriterlerini de yerine getiriyor olması gerekiyor.

Litvanya Öğrenci Vizesi Nasıl Alınır?

Vize başvurusu yapacak kişilerin belirli koşulları yerine getirmeleri gerekmektedir. Litvanya öğrenci vizesi de diğer vize işlemlerinde ki şartları taşımaktadır. Litvanya’ya Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak eğitim, araştırma vb. nedenler ile gitmek için öğrenci vizesi almak gerekiyor. Öğrenci vizesi başvurusu için fahri konsolosluk ya da Litvanya büyükelçliğine başvuru yapmak gerekiyor.

Başvuru formu doldurduktan sonra randevu tarihinde pasaport ile beraber eğitim belgeleri, biometik fotoğfaf benzeri şeylerin tam olarak hazırlanmış olması gerekmektedir. Vize almak isteyen kişilerin pasaport süresi konusunda bir sıkıntılarının olmaması son derece önemli bir konudur. Litvanya eğitim vizesi başvuru sonucu olumlu olan kişiler shengen vizesi alarak belirtilen süre içerisinde Lİtvanya ve diğer Avrupa birliği ülkelerine ziyaret edebilirler.

Litvanya Öğrenci Eğitim Vizesi Gerekli Evrakları?

Öğrenim, araştırma sebepleri ile Litvanya’ya öğrenci vizesi alacakların büyükelçiliğe başvurması ve beraberinde randevu alması gerekiyor. Pasaportu olmayan kişilerin vize alması söz konusu değil. Litvanya örenci vizesi başvurusu yapacakların belirli belgeleri randevu gününe kadar hazırlamaları gerekmektedir.

Gerekli başvuru belgelerinin başında online da erişilebilecek başvuru formu gereklidir. Pasaport’un on seneyi geçmemiş olması gerekmektedir. Öğrenci vizesi için başvuru yapacak kişilerin biometrik arka fonun Beyza olduğu bir fotoğrafa ihtiyacı var. Litvanya öğrenci vizesi beraberinde birçok Avrupa ülkesine geçiş hakkı sağlayan shengen vizesi anlamına geliyor. Başvuru yapacakların shengen vizelerinde gerekli olan sağlık sigortası poliçesini bildirmeleri gerekmektedir.

Öğrenim, araştırma yapacak kişinin ziyaret zamanı konaklama bilgileri vb. şeyleri vize başvurusu sırasında resmi olarak bildirmesi gerekmektedir. Verilen diğer belgelerden biri de kişinin Türkiye Cumhuriyeti sınırları ve dışında ki taşınmaz, taşınır malları ve banka hesapları ile ilgili bilgilerdir.

Litvanya öğrenim, araştırma görevi ile ilgili bilgiler, okullar arası değişim bilgileri vb. belgelerin okul tarafından düzenlenmesi ve başvuru sırasında Litvanya büyükelçiliğine verilmesi gerekmektedir. Öğrenim vizesi alacak kişi on sekiz yaşından küçük ise ebevylerinin izinlerinin de başvuru içinde yer alması gerekmektedir.

Litvanya Öğrenci Dil Kursu Vizesi

Ülkeye alınan vize seçenekleri arasında öğrenci dil kursu vizesi de mevcut. Bu vize kısıtlı zaman dilimi içinde geçerli olmaktadır. Dil kursu vizesi alınacak dil kursu süresi içinde geçerli olmaktadır. Alınan vize shengen vizesi kapsamı içinde yer almaktadır ve vizeyi alan kişiler Lİtvanya ile beraber diğer ab ülkelerini de ziyaret etme şansına sahiptir.

Litvanya öğrenci dil kursu vizesi talepleri içinde Litvanya büyükelçiliğine mesai saatleri içinde başvuru yapmak gerekmektedir. Elçilik özel günlerde ve resmi tatillerde hizmet vermemektedir. Başvuru sırasında vize için gerekli belgeler yanında alınacak dil kursu ile ilgili bilgilerinde konsolosluğa verilmesi gerekmektedir.