Litvanya Konsolosluğu

Litvanya Konsolosluğu

Avrupa birliği ülkelerinden biri olan Litvanya Türkiye cumhuriyeti vatandaşlarına vize uygulamaktadır. Eğitim, iş ya da ziyaret amaçlı yapılacak Litvanya ziyareti için kişilerin Litvanya konsolosluğuna başvuru yaparak shengen vizesi almaları gerekmektedir. Litvanya Avrupa birliği tam üyeleri arasındadır. Bu nedenler Lİtvanya vizesi alan kişiler Avrupa birliğine dahil olan diğer ülkelere serbest geçiş hakkı elde etmektedir.

Lİtvanya vatandaşı olan, Türkiye’de yaşayan evlilik, ziyaret, vize vb. işlemlerin tamamında Litvanya konsolosluğu tam yetkilidir. Kararları litvanya konsolosu vermektedir. Litvanya’ya geçiş için verilen vizenin schengen kapsamında olması işlemlerin uzaması gibi handikapları ortaya çıkarmaktadır. BU sebepler vize başvuruları vb. işlemler için başvuruların doğru şekilde hesaplanması ziyaret günüden çok önce yapılması son derece önemlidir.

Türkiye cumhuriyeti vatandaşı olan kişiler Litvanya’ya gitmek için özel pasaport dışında pasaporta sahip olanlar mutlaka vize almak zorundalar. Litvanya birden fazla vize seçeneği sunan ülkelerden biridir. Litvanya’ya geçiş için havaalanı kapısında geçici vize verilememektedir. Vize süresi dolanların ülkeden çıkmaları gerekmektedir. Aksi durumda Litvanya yasalarına tabi olmaktadırlar.

Litvanya Konsolosluğu Vize İşlemleri

Konsolosluğu vize için başvuracak kişilerin bazı şeyleri yerine getirmeleri gerekiyor. Konsolosluğa herhangi bir vize seçeneği için başvuruda bulunacak kişilerin randevu almaları mecburidir. Gerek Litvanya’yanın Avrupa birliği üyesi olması gerek Ab üyeleri arasında serbest geçiş hakkı veren schengen vizesi vermesi nedeniyle vize onay süreci zaman zaman gecike bilmektedir.

Vize işlemleri için konsolosluğu başvuruda bulunacak kişilerin pasaport süresinin dolmaması, talep edilen belgelerin eksik olmaması son derece önemlidir. Vize işlemlerinde süre 15 gün ile 1 ay içinde değişkenlik göstermektedir. Vize işlemlerinde son karar Litvanya konsolosluğu olmasına karşın kriterler arasında shengen vize kriterleri de yer almaktadır.

Litvanya vize başvuru yapacak kişilerin ulaşım ve konaklama planlamalarını vize işlemlerinin sonrası yapması son derece önemlidir. Ekstra durumlara göre süreç değişebildiği gibi güvenlik vb. Sebeplerden dolayı vize başvurusu ret edilebilmektedir. Litvanya vize işlemleri için başlatmak için İnternetten başvuru formu doldurmak ya da konsolosluktan form almak gerekmektedir. Bunun ile beraber konsolosluk ek belge taleplerinde bulunma hakkını saklı tutmaktadır.

Litvanya Konsolosluğu Randevu

Herhangi bir sebepten dolayı Litvanya’ya ziyarette bulunmak için vize başvuru yapacak kişilerin ziyaret tarihlerinin doğru şekilde belirleyip buna göre vize başvuru için randevu almaları gerekmektedir. Vize başvurusu formları internette yer almaktadır. Litvanya Avrupa birliği ülkesi olması bunun ile beraber shengen vizesi de veriyor olması bir yoğunluğun ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Zaman zaman randevu tarihleri 3 aya kadar uzamaktadır. Bu nedenle uçak, otel vb. planlamaların randevu sonrasına bırakılması gerekmektedir.

Litvanya konsolosluğu hafta sonu çalışmamaktadır. Konsolosluğa randevu için başvurular hafta için mesai saatleri içinde gerçekleşmektedir. Konsolosluk Türkiye Cumhuriyeti resmi ve dini tatillerde hizmet vermemektedir. Litvanya konsolosluğuna vize başvurusu için randevu alacak kişilerin eksik belge vb. şeyleri tamamlamaları gerekmektedir.

Bu süreç son derece önemlidir. Randevu günü kişiler pasaport ile beraber biometrik fotoğraf ve diğer belgeleri tam olarak getirmeleri gerekmektedir. Randevu alarak vize başvurusu yapacak kişilerin süreçleri alacakları vize seçeneğine göre değişkenlik gösterebilmektedir. Litvanya konsolosluğu vize işlemleri dışında Türkiye’de Litvanya ile ilgili bütün işlemleri gerçekleştiren tek yetkili olduğu için randevu sürelerin gecikmeler çok olasıdır.

Litvanya Konsolosluğu Vize Ücretleri

Litvanya konsolosluğu başvuru yapacak kişiler için şu anda ücret ortalama 60 euro olarak belirlenmiştir. Bu ücret bütün masraflar dahil belirlenmiş rakamdır. Konsolosluğun aldığı ücret shengen serbest geçiş vizesi dahil ücretidir.

Litvanya İstanbul Fahri Konsolosluğu

Litvanya işlemlerin Türkiye litvanya ilişkilerinin daha hızlı ve sorunsuz ilerlemesi için Fahir konsolosluğu olan ülkelerden biridir. İstanbul’da yer alan fahri konsolosluk Litvanya’yı Türkiye’de temsil edecek yetkilere sahiptir. Herhangi bir nikah, oturma izni, vize işlemi için Litvanya İstanbul fahri konsolosluğu başvuru kabul etmek, vize taleplerinde karar vermektedir.

Litvanya Ankara Büyükelçiliği

Vize gibi işlemler dahil birçok işlemde en üst merci olarak Litvanya’yı Litvanya Ankara büyük elçiliği temsil etmektedir. Elçilik vize başvurularını aldıkları gibi onay ya da ret etme hakkına da sahiptir. Elçilik vize başvuruları dışında daha birçok işlemi mesai saatleri içinde gerçekleştirmektedir. Kişilerin işlemlerden çok önce randevu almaları belgelerini almaları işlemlerin gecikmemesi için önemli bir konudur.