Litvanya İstanbul Fahri Konsolosluğu

Litvanya İstanbul Fahri Konsolosluğu

İstanbul Litvanya Fahri konsolosluğu, tam teşekküllü olarak Litvanya Konsolosluğunun açılma ihtiyacının söz konusu durumda olmadığı kentlerde hizmet vermek üzere kurulmuştur. Litvanya İstanbul Fahri Konsolosunun, Litvanya devletinin resmi nitelikte bir görevlisi ve ya vatandaşı olma mecburiyeti bulunmuyor.

Ticari aktivitelerin çok fazla oranda gerçekleştiği bir şehir olan İstanbul’da görev üstlenmiş durumda olan İstanbul Litvanya Fahri Konsolosluğu, her iki devlet arasında mevcudiyeti söz konusu olan ticari faaliyetleri başarılı bir düzeye getirme sorumluluğu yüklenmiştir.

Bununla birlikte Litvanya Fahri Konsoloslukları Litvanya vizesi işlemleri için başvuru kabul etme yetkisine sahipken, Litvanya vize işlemleri ile alakalı olarak karar verme yetkisini elinde bulundurmamaktadır.

Türkiye’de bulunan Litvanya İstanbul Fahri Konsolosluğu ve diğer Litvanya Konsolosluklar, görev alanlarına yakın durumdaki bölgelerde yaşamakta olan şahısların Litvanya Vizesi ve Litvanya Konsolosluk işlemleri ile ilgili olarak hizmet verme yetkisine sahiptirler. Litvanya İstanbul Fahri Konsolosluğu görev kapsamında bulunan şehirler arasında ise ; İstanbul, Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, Bursa, Bilecik, Kocaeli, Sakarya, Yalova bulunmaktadır. Listelenen şehirlerde ikamet eden bireyler ihtiyaç duydukları vize ve konsolosluk işlemlerinin gerçekleştirilebilmesi için Litvanya İstanbul Fahri Konsolosluğu’na başvuruda bulunmalıdır. Litvanya İstanbul Fahri Konsolosluğunun mesai saatleri

Hafta içi Pazartesi-Cuma günleri 9.30-17.00 arasındadır. Bu saat aralıklarını dikkate alarak vize başvurularını gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

Litvanya İstanbul Başkonsolosluğu Vize İşlemleri

Litvanya’ya herhangi bir amaçtan dolayı bir seyahat planlıyorsanız ilk olarak ülkeye gidiş amacınıza uygun olan vize konusunda bir netliğe sahip olmanız önemli bir konudur. Sonrasında ise vize işlemlerinin gerçekleştirmek üzere Litvanya İstanbul Başkonsolosluğun dan randevu almanız gerekliliği söz konusudur. Daha sonraki süreçte ise sizin için belirlenen randevu günü ve saatinde vizenin türüne göre ihtiyacınız olan evrakları tamamladıktan sonra vize bölümüne ibraz etmeniz gerekmektedir.

Litvanya İstanbul Başkonsolosluğunun tatil günleri bulunmaktadır. Buna göre yapacağınız başvuruyu Litvanya İstanbul Başkonsolosluğunun tatil günlerini göz önünde bulundurmak suretiyle gerçekleştirmeniz oldukça önemlidir. Buna göre Litvanya ülkesinin resmi tatil günlerinin yanı sıra Türkiye Cumhuriyeti devletinin resmi tatil günlerinde de hizmet vermemektedir. Buna göre resmi tatiller;

– Yılbaşı Tatili

– Litvanya’nın Bağımsızlık Günü

– Litvanya’nın Bağımsızlığının Yeniden Tesisi

– Paskalya Tatili

– İşçi Bayramı

– St. John Yortusu

– Ramazan Bayramı

– Kral Mindaugas’ın Tahta Çıkışı’nın Yıl dönümü

– Hz. Meryem’in Göğe Yükselmesi Yortusu

– Kurban Bayramı

– 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı

– Azizler Günü

– Noel Arifesi

– Noel Bayramı

Litvanya İstanbul Başkonsolosluğu Vize Randevu

Litvanya yolculuğu için ihtiyacınız olan vizeyi almak için öncelikle yapacağınız ilk işlem Litvanya İstanbul Başkonsolosluğundan randevu almaktır. Ülkeye seyahat gerçekleştirmek için ihtiyacınız olan Litvanya vize başvurusunu yapabilmeniz için bu işlem çok önemlidir.

Yalnızca Litvanya İstanbul Başkonsolosluğundan randevu almanız durumunda vize işlemlerini başlatmanız mümkün olmaktadır. Aksi taktirde yapacağınız vize başvuruları işleme alınmayacaktır. Litvanya İstanbul Başkonsolosluğu vize randevu alma işlemini gerçekleştirmenin ise iki farklı yöntemi bulunuyor.

Bu yöntemlerden biri Litvanya İstanbul Başkonsolosluğu iletişim numarası olan telefonu tuşlamak ve randevu alma işlemini gerçekleştirmektir. Bunun dışında diğer bir randevu alma işlemi ise internet üzerinden online olarak gerçekleştirilebilmektedir. Randevu alma işlemini gerçekleştirdikten sonra artık yetkili vize merkezlerinden yardım alarak süreci kolaylıkla başlatmanız mümkün olmaktadır.

Litvanya İstanbul Başkonsolosluğu Vize Ücretleri

Litvanya Vize başvurularında uygulanan bazı vize ücreti kriterlerinin varlığı söz konusudur. Buna göre;

  • Başvuru sahibinin yaşına (yetişkin ve çocuk) göre farklılık göstermektedir.
  • Başvuruda bulunan şahsın hangi ülke vatandaşı olduğu,
  • Gerçekleştirilecek seyahatin Avrupa Birliği tarafından karşılanıyor olup olmadığına,
  • Başvuruda bulunan şahsın eş ya da çocuklarının Avrupa Birliği vatandaşı olup olmamasına
  • Başvuru süreci içerisinde ek hizmetler doğrultusunda belirlenmektedir.

Vize ücretleri hakkında bilinmesi gerekli olan en önemli hususların başında vize başvurusu yaparken ödeyeceğiniz vize ücretinin, yapmış olduğunuz başvurunun reddedilmesi durumunda size geri ödenmeyeceği konusu gelmektedir. Bu durumda Litvanya vizesi almak için tekrar başvuru yapmanız gerektiği durumlarda tekrar Litvanya vize başvuru ücreti ödemeniz gerekiyor.

Litvanya Vize başvuru sahibinin gerekli olan tüm vize evrak ve belgelerini hazırlamasının sonrasında, vize onay ve vize reddi karar yetkisi Litvanya Büyükelçiliği ve konsolosluklarına aittir. Eksik ve hatalı evrak bildirimlerinin söz konusu olması vize başvuru neticesini olumsuz yönde etkileyebileceğinden, gerekli tüm belge ve evrakların tam ve doğru olmasına özen gösterilmesi başvuru sahibinin yararına olacaktır.