Litvanya Ankara Büyükelçiliği

Litvanya Ankara Büyükelçiliği

Baltık ülkeleri arasında yer alan Litvanya Avrupa birliği ülkeleri arasında yer almaktadır. Litvanya’ya eğitim, gezi, ticaret vb. nedenler ile yolculuk yapacak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının belirli şartları yerine getirmesi gerekmektedir. Ziyaret sebebi ne olursa olsun Litvanya giriş yapacaklardan vize talep etmektedir. Vize başvuruları için pasaport süresinin geçmemiş olması son altı ay içinde güncellenmesi gerekmektedir.

Litvanya Avrupa birliği üyesi olarak Shengen serbest geçiş kurallarının söz konusu olduğu ülkelerden biridir. Ülkeye alınan vizenin çeşidi ne olursa olsun diğer Avrupa ülkelerinde serbest dolaşım hakkı özel durumlar hariç geçerli olmaktadır. Litvanya’ya vize alacak bunun için başvuru yapacak kişilerin Litvanya Ankara büyükelçiliğine başvurması gerekmektedir. Litvanya ankara büyükelçiliği Türkiye’den Litvanya’ya gidecek kişilerin başvurularını değerlendiren kimin vize alıp almayacağı ile ilgili tek yetkilidir.

Büyükelçilik vize işlemleri, başvuru ve karar verme dışında Türkiye’de yaşayan Litvanya vatandaşlarının işlemleri vb. konularda da yardımcı olmaktadır. Elçilik başta vize işlemleri olmak üzere karar verirken kendi kriterleri yanında shengen serbest dolaşım kriterleri söz konusudur.

Litvanya Büyükelçiliği Vize İşlemleri

Avrupa birliğine bağlı ülkelerin vize işlemleri sırasında bazı kriterler ortak olarak değerlendirilmektedir. Litvanya’da Avrupa birliği üyesi olarak shengen vizesi veren ülkelerden biri ve bu kriterleri göz önünde bulundurmaktadır. Bütün vize işlemlerini yapan Ankara büyükelçiliğine pasaport ile ancak başvuru yapılabilmektedir.

Litvanya farklı konularda farklı sürelere sahip vize veren ülkelerden biridir. Litvanya büyükelçiliğine öğrenci vizesi, ticari vize, aile ziyaret vizesi ve geçici vize gibi seçenekler için başvuru yapmak mümkün. Vize başvuru için internetten başvuru formunu edinip doldurmak gerekmektedir. Başvurular kişisel olarak yapılmalıdır. Elçilik hangi vize seçeneği olursa olsun vize talep eden kişinin vize alıp alamayacağı ile ilgili tek karar verecek makamdır.

Vize işlemleri için güncellenmiş pasaport dışında başka belgelerinde hazırlanması gerekmektedir. Biometrik fotoğraf, Türkiye sınırları içinde ve dışında taşınır taşınmaz malların listesi ve belgeleri, hesaplar, aile yakınları ile ilgili bilgiler vize işlemlerinde talep edilen diğer belgeler arasındadır. Litvanya Ankara büyükelçiliği vize işlemleri dışında daha pek çok işlemi gerçekleştirmesi nedeniyle yoğunluk yaşamaktadır. BU da vize işlemlerinin zaman zaman uzun zaman içinde gerçekleşmesi anlamına gelmektedir. Zaman zaman başvurular 60 güne kadar uzamaktadır.

Litvanya Ankara Büyükelçiliği Vize Randevu

Litvanya’ya herhangi bir sebepten dolayı ziyaret edecek Türkiye vatandaşlarının vize başvurusu için randevu alması gerekmektedir. Litvanya giriş ve beraberinden shengen vizesi ile serbest dolaşım vizesi için randevu Ankara büyükelçiliğinden alınmaktadır. Elçilik bu işlemler dışında Litvanya vatandaşlarının vb. konularda işlemler yaptığı için bazı rötarlar yaşanabilir. Litvanya vizesi alacak kişilerin olası rötarları göz önünde bulundurarak ulaşım için uçak bileti, konaklama vb. şeyleri randevu sonrası vize alımı ile alınması önemli.

Litvanya vize randevusu doğrudan konsolosluğu yapıldığı gibi internet üzerinden de yapmak mümkün. Litvanya Ankara büyükelçiliği cumartesi, Pazar hizmet vermemektedir. Bunun dışında Türkiye cumhuriyeti resmi ve dini tatilerinde de hizmet vermemektedir. Başvuruların sabah 08:30 – 17:3o yapılması gerekmektedir. Konsolosluk bu saat aralığında hizmet vermektedir. Vize için başvuru yapacak kişilerin randevudan önce pasaport ve diğer gerekli bütün belgeleri hazırlamaları son derece önemli bir konudur. Bu işlemlerin aksamadan konsolosluk tarafından yürütülmesi anlamına gelmektedir.

Litvanya Ankara Büyükelçiliği Vize Ücretleri

Ülkeye ziyarette bulunacak kişilerin amaçlarına göre verilen vizelerin süresi ve ücretleri değişkenlik göstermektedir. Bütün vize seçenekleri için büyükelçilik sorumludur. Litvanya Ankara büyükelçiliği öğrenci ve araştırmacılar için eğitim vizesi vermektedir.

Eğitim kapsamında masraflar karşılanmıyorsa eğitim vize ücreti kişi başı bütün masraflar dahil 60 eurodur. Verilen diğer bir vize seçeneği ticari işler için verilen süresi değişen ticari vize. Ticari vize için güncel pasaport dışında yeni çekilmiş biometrik fotoğraf gerekmektedir. Elçiliğin bunun için talep ettiği ücret 60 eurodur. Aile ziyaret vizesi için 6 yaşa kadar 30 euro bundan büyükler için 60 euro talep edilmektedir.

Aile davetiyesi ile vize alacak kişilerin kalmayı planladıkları gün sayısına göre gün başına minumum 20 euro banka hesaplarında teminat gösterebiliyor olması gerekmektedir. Aksi durumda vize başvuruları Litvanya Ankara büyükelçiliği tarafından onaylanmamaktadır. Litvanya vizesi için verilen ücretler aynı zamanda serbest dolaşım hakkı sağlayan shengen vizesi içinde geçerlidir.