Litvanya Aile Ziyaret Vizesi

Litvanya Aile Ziyaret Vizesi

Litvanya Schengen vizesi kapsamında vize vermektedir. Bu nedenle Litvanya vizesi için yapılacak başvurularda genel kurallar geçerlidir. Schengen vizesi başvurularınızda dikkat edilmesi gereken en önemli kısım ise seyahat sağlık sigortası seyahatinizin süresini kapsayacak şekilde geçerli olmalıdır. Seyahatlerinizin amacına göre vize türlerine başvuru yapmalısınız.

Eğer Litvanya’da aileniz ya da akrabalarınız var ise Litvanya Aile Ziyareti vizesine başvuru yapmanız gereklidir. Başvuru yaparken çalışan, iş sahibi, çalışmayan, öğrenci, ev hanımı, emekli olma durumlarınıza göre farklı evraklar talep edilebilir. Kendinize en uygun kategoriye başvurmanın yanında statünüze en uygun kategorideki evrakları doldurmanız gereklidir.

Litvanya Aile Ziyareti Vize İşlemleri?

Aile ziyareti vizesi alırken randevu zorunluluğu bulunmuyor. Ekspres vize uygulaması bu ülke vize süreçlerinde yer almıyor. Vize başvurularınız en çok 10 gün içinde sonuçlanmaktadır. Bu nedenle seyahatlerinizden 15 gün öncesinde vize başvurularının başlanması yeterli olacaktır.

Randevu alarak ya da almayarak başvuru işlemlerini başlatabilirsiniz. Yeşil pasaport sahipleri 180 gün içinde 90 günü geçmemek şartı ile Litvanya Aile vizesi işlemlerinden muaftır. Vize için doldurulması gereken başvuru formu hem Türkçe hem de İngilizce olarak doldurulabilir.

Litvanya Aile Ziyareti Nasıl Alınır?

Online olarak web sitesi üzerinden Litvanya vize başvuru formunu doldurabilirsiniz. Sonrasında Aile/ Arkadaş vizesi için statünüze uygun evrakları hazırlayarak Litvanya Büyükelçiliği ya da İstanbul Başkonsolosluğuna başvurmanız gereklidir. Evrakların eksiksiz ve tam olarak sunulması vize sürecinin hızlı ve olumlu bir şekilde sonuçlanmasını sağlayacaktır.

Litvanya Aile Ziyareti Vizesi Gerekli Evraklar?

Statünüze göre başvurularda toplamanız gereken evraklar değişir. Bazı evraklar genel olarak her vize başvuru sürecinde talep edilir. Bunlar şu şekildedir:

 • Vize başvuru formu, pasaport
 • 2 adet biyometrik fotoğraf, vize talep dilekçesi
 • Davetiye ve davet eden kişinin kimlik fotokopisi
 • Kimlik fotokopisi, uçak ve otel rezervasyon bilgileri
 • Seyahat sağlık sigortası da tüm vize türlerinde talep edilen evraklardan biridir.

Statünüze göre ek olarak talep edilecek farklı evraklar bulunur.

 • * Şirket sahipleri Litvanya Konsolosluğuna Aile ve Arkadaş vizeleri başvuruları yapmak istediklerinde genel belgelere ek olarak imza sirküleri, ticaret sicil gazetesi fotokopisi talep edilmektedir.
 • * SSK’lılar için imza sirküleri, vergi levhası fotokopisi, ticaret sicil gazetesi fotokopisi, maaş bordrosu, SGK dökümü, şahsi banka hesap cüzdanı talep edilmektedir.
 • * Avukat, Doktor gibi meslek sahipleri faaliyet belgesi, vergi levhası, meslek kartı, banka hesap cüzdanı gereklidir. Bu meslek gruplarındaki bireyler eğer SSK’ya bağlı ise İşi giriş bildirisi, maaş bordrosu, SGK Dökümü ve banka hesap cüzdanı istenir. Devlet memuru ise bağlı bulunan devlet kurumlarından ıslak imzalı, kaşeli olarak alınan görev belgesi ve bunun yanında izin kağıda vize evrakları içinde yer almalıdır.
 • * Devlet dairesinde çalışanlar maaş bordrosu, SGK dökümü, banka hesap cüzdanı, resmi kurum görev kimlik kartı, bağlı bulunduğu makamdan resmi evrak yazısı da gerekli olacaktır.
 • * Emeklilerin başvurularında emeklilik cüzdanı fotokopisi ya da emekli maaş dökümü, araç ya da tapu ruhsatları vize evrakları arasında olmalıdır.
 • * Ev hanımları Litvanya Aile/ Arkadaş ziyareti vizesi için başvurmaları gerektiğinde banka hesap cüzdanı, eşinin düzenli gelirini gösteren belgeler varsa araç ruhsatı ve tapu fotokopileri gereklidir.
 • * Öğrencilerin sunmaları gerektiği ek evraklar arasında öğrenci belgesi gereklidir. Bunun yanında gidecek olan öğrencinin masraflarını karşılayacak bireyin gelirini gösteren evraklar ve başvuruda bulunan kişi 18 yaşını doldurmamış ise anne ve babadan noter onaylı belge gereklidir.

Litvanya Aile Ziyareti Vize Ücretleri

Vize başvuru ücreti 60 Euro olmaktadır. Bunun yanında tüm schengen ülkelerinde geçerli olmak üzere en az 30000 Euro teminatlı seyahat sağlık sigortası talep edilmektedir. Litvanya Aile Ziyareti vize ücretleri ülkede ülke de kalacağınız süreye göre de farklılık gösterebilir.

Vize başvuru formunu doldurduktan sonra vize ücretini yatırmanız gereklidir. Ödeme yapıldığına dair banka dekontunun da evraklarınız arasında olması gereklidir. Tüm evraklarının tamamlanmasının ardından şahsen ya da danışman firmalar aracılığı ile başvurularınızı tamamlayabilirsiniz.

İlk kez başvuru yapacak olanların şahsen müracaat etmeleri gereklidir. Biyometrik verilerin alınması ile başvurular yapılır. Biyometrik verilerin beş yıl boyunca geçerliliği bulunuyor. Beş yılda bir vize başvurularınız da bu biyometrik verileri yenilemeniz talep edilecektir.